Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Parayı veren Alman düdüğünü çaldırır


1 Şubat 2004 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde bir ödül ilanı var: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı Yerel Gazetecilik Ödülü 2004” İlana göre: “Ödülün amacı, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilendirilme ve gerçekleri öğrenme bilincinin kavranması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamaktır. Yine ilana göre “Yerel gazetecilik ödülü, yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsar. Değerlendirmede bu kuruluşlarda çalışanların yerel konular için olan olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınır. Haberin yanısıra yerel konulara ilişkin, dizi, röportaj ve makalelerde aynı kapsamda değerlendirmeye alınır.”


Bazı şom ağızlıların, bir kısım kötü niyetlilerin “Babıali bitti, İkitelli tümden teslim oldu, sıra Anadolu basınının ehlileştirilmesine, devşirilmesine mi geldi” yollu maksatlı yorumlarını boşverelim de uzun etmeden, sadede, yani ödüle gelelim ey sevgili okurlar.
Birincilik ödülü: 1000 Euro
İkincilik ödülü : 500 Euro
Üçüncülük ödülü: 250 Euro

Olarak belirlenmiş. Seçici kurul gerekli gördüğünde en fazla beş adaya mansiyon olarak birer özendirme plaketi verebilecekmiş.
“Ödül niye Türk lirası olarak belirlenmemişte, Euro cinsinden” diye sorduğunuzu duyar gibiyim ey sevgili okurlar. Siz herhalde parayı verenin düdüğü çalacağını ve de çaldıracağını unutmuşsunuz. Yine AB’nin efendisinin büyük şefinin Almanya olduğunu da unutmuşsunuz. Euro’nun AB patronunun Mark’ın yerine ikame ettiği yeni para birimi olduğunu da unutmuş gibisiniz.
Evet, evet yine Konrad Adenauer Vakfı’nın da Almanya’nın en büyük partilerinden Hristiyan Demokrat Parti’nin ve de Alman derin devletinin bizim gibi ülkelerde “ Sivil Toplumcu” ayağına yatmış uzantısı olduğunu unutmuş gibisiniz. Kusura bakma yüzünüze demek gibi olmasın ama, hafızan çok zayıf...
Konrad Adenauer Vakfı ile Anadolu basını birlikte düşünüldüğünde benim aklıma her nedense siyah beyaz Türk filmlerinin kötü adamları ile Tecavüzcü Çoşkun’la fakir ama namuslu genç kızlar geliyor. Ya sizin?
“Ama bu amcalar hiç de Tecavüzcü Çoşkun’a benzemiyor. Çok iyi bir Hans amcalar bunlar” diyorsanız o sizin bileceğiniz. İnsanlık yine bizde kalsın, Anadolu basınında ki refiklerimize kopyayı verelim.
Siz siz olun, çevrenizde ilinizde yağmalanan, peşkeş çekilen kamu işletmelerini gündeme getirmeyin. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yöreniz insanlarının çabalarına, güney doğudaki dış destekli etnik kalkışma gibi şoven konulara da bulaşmayın.
Yörenizin ekonomik kalkınması tarımsal gelişme, tarihsel ve kültürel mirasa sahip çıkma, ulusal duyarlılığın ve yurttaşlık bilincinin gelişmesi gibi konularla da ilgilenmeyin. Bizden söylemesi, bunlar reyting yapmaz.
Siz en iyisi, yörenizin Türklük öncesi dönemlerini eşeleyin. Antik dönem Anadolu’sunun yüksek uygarlıklarını ilkel, göçebe kültürden gelen Türklerin bu uygarlık kalıntılarıyla oluşturduğu kontrastları işleyin. Hele yörenizdeki gölet baraj inşaatlarını kıyasıya işleyin. Çevrecilik ayağına yatarak, konuyu iyice bir süsleyin. Bu röportaja biraz minare gölgesi, biraz davul tozu, biraz da el kararı sıçan pisliği ilave edin. Üç vaktin biri ödülü koynunuza atmazsanız bende ne olayım...
Aman sakın yörenizdeki farklı etnik grupları, farklı mezhepsel yapılanmaları anti TC bir bağlamda işleyin. Yerellik bölgesellik, mozaikçi bir sosla süsleyin. Ödül sizin olmazsa iki gözüm önüme aksın.
Kalem namusumu, ulusal çıkarlar mı? Ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınması mı? Kıbrıs’taki, Ege deki Ulusal çıkarlar mı? geç bunları bir kalem bunlardan Besmele duymuş olan şeytan gibi kaçacaksın.
Ama şehit gazeteci Hasan Tahsin, ilk kurşun Hukuku Beşer mi diyorsunuz. Açıksöz Gazetesi, Milli Mücadeleyi en başından destekleyen Kastamonulu genç gazeteci Hüsnü Açıksöz mü diyorsunuz. Anlaşıldı siz ödülü “ Nah” alırsınız!..


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002