Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Pusula

 
Bayram Akcan

Kıbrıs satılık değildir!


KKTC'de seçimler yapılmadan bazı Annancılar, seçimin Annan planının referandumu gibi göstermeye çalıştılar. Seçmene bu yönde baskı kurmaya çalıştılar. Ekranlarda ne kadar teslimiyetçi, Annancı ve kiralık kalem varsa Denktaş'a saldırdılar AB için methiyeler düzdüler.

Türk düşmanı Mehmet Ali Talat'ın seçimi kazacağından çok emindiler. Nasıl emin olmasınlar; AB fonundan milyonlarca Euro Kıbrıs'a akıtılmıştı, sonra o kadar kalem, propagandacı, şakşakçı kiralanmıştı. Üstelik psikolojik baskı da kurulmuştu.
Talat, Denktaş'ı görüşmecilikten alacak, Annan planı müzakeresiz imzalanacaktı. Kıbrıs Rumlar'a hediye edilecekti. Bunlarda görevlerini başarıyla yaptıkları için zil takıp oynayacaklardı. Ama olmadı olamadı.
Çünkü Kıbrıs Türkü yapılan bunca baskılara direnerek gerekli mesajı verdi. Seçim sonucunda iktidardaki partiler ve muhalefetteki partiler 25'er milletvekili çıkardı. Mütareke basını bir an düş kırıklığı yaşadı. 30-35 milletvekili çıkması gerekiyordu. Çıkmayınca öfkelerinden kudurdular, tekrar saldırmaya başladılar. Neymiş seçimin asıl galibi Talat'mış, millet Annan Planını istiyormuş ve ardınca kuyruklu yalanlar. Bu seçimde kazanan bellidir. Kazanan hür yaşama arzusu olmuştur. Kıbrıs Türk'ü Denktaş şahsında vatanına sahip çıkarak türlü aldatmacalara, dayatmalara, yapılan baskılara rağmen kararını milli egemenlikten yana verdi. Eğer iktidar partilerine AB'den o kadar para gelseydi, Türk medyası da arkalarında dursaydı, Talat'ın
esamesi okunur muydu?

Tayyip gaflet uykusunda
Başbakan Tayyip Erdoğan, KKTC'nin 20.kuruluş yıldönümü töreninde "Adada dili, dini, devleti ile iki halk var. Antlaşma mutlaka bu gerçeğe dayanmalı ve Türkiye'nin garantisi de devam etmelidir!" demişti. Rauf Denktaş bunu anlata bilmek için kendini yırttı ne zamandır. Tayyip sonunda gerçeği gördük dedik ama yanılmışız. Özbekistan gezisinde inciler dizen sayın Başbakan oradan Kıbrıs'a mesaj veriyor: "Denktaş danışmanlarını gözden geçirsin" Erdoğan'nın da kendisini gözden geçirmesi gerekmektedir. Her vatandaş bilir ki devlette devamlılık ve ciddiyet esastır. Devlet yönetmek şarkı söylemeye benzemez. Devlet adamı rüzgar ne yandan eserse oraya savrulmaz. Tabi bu söylediklerimiz devlet adamları için geçerlidir. Popülizmin gözü kör olsun, Samimiyetsizliğin ve de oy avcılığının da. Erdoğan niçin "Türkiye bazı gericilerin anavatanı olabilir ama benim değil" diyen Talat'a tepki vermiyor da Denktaş'a akıl veriyor. Gücün yetiyorsa Türkiye'den Talat'a cevap ver.

Talat'ı tanıyalım
Anan Planının bir piyonu olarak öne çıkan Talat neden Türkiye'ye ve Denktaş'a her konuşmasında kin kusuyor? Kendini Türk hissedemeyen bir insanı neden destekler Türk basını. Talat "Denktaş Kıbrıs Türklerinin değil Türkiye'nin stratajik çıkarlarını savunmaktadır (25 Eylül The Guardian gazetesi)" bizim Başbakan hal böyle iken niye Denktaş'a sahip çıkamıyor. Kendisi Türkiye'nin başbakanı değil mi? Türkiye'nin çıkarları onun için önemli değil mi? Denktaş Türkiye'nin çıkarını savunduğu için mi, Tayyip Erdoğan böyle bir mesaj yolladı?

Kıbrıs'ta çizmeyi aşanlar
Türk basının maalesef mütareke basını yapan bazı gazeteciler, Annan Planının müzakere edilmeden hemen imzalanmasını istiyor. Neymiş AB treni kaçarmış, Neymiş Denktaş Türkiye için engelmiş. Bu AB için son fırsatmış. Yalanın bini bir para. Ne gariptir ki, kendi adamları olan Talat'da Denktaş'ı Türkiye'nin çıkarlarını savunduğunu söylüyor her fırsatta. Şimdi size soruyorum: M.Ali Birand, Etyen Mahçupyan, Ali Kırca, Cüneyt Ülsever, İlter Türkmen, Cengiz
Çandar, Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak o halde Türkiye'nin mi yoksa emperyalist Avrupa'nın mı çıkarlarını savunuyorlar? Öyle olmasa "Ceberrut devleti yıkacağız" diyen Mehmet Ali Talat'a neden sahip çıksınlar?

Siz hangi taraftasınız?
Bugün Kıbrıs meselesi bittikten sonra Kürt meselesi ardından da Ermeni meselesi gelecektir.
Türk milleti vatan kahramanını da, hainini de iyi tanıyor. Denktaş, Kıbrıs'ta iki devlet, iki millet, iki bayrak var diyor. Türkiye'nin garantörlüğünü istiyor. Müzakere mantıklı olsun diyor. Bunun için saldırıyorlar Rauf Denktaş'a.
Bir taraf müzakere edelim derken, diğeri vakit kaybına gerek yok imzalayın diye diretiyor. Bir taraf Kuvay-i milliye ruhuyla mücadele ederken diğer tarafta İtilaf devletlerinin adamı gibi nutuk atanlar var. Kıbrıs Türk'ünün var oluş kavgasında siz hangi taraftasınız? Sesinizi yükseltiniz Vatan toprağı satılık değildir efendiler. Kendini Türk hissetmeyenler milli meselemize karışmasınlar. Türkiye'nin oraya neden ve hangi şartlar altında çıktığını bilmeyenler, damarında Kıbrıs Türk şehitlerini hiç hatırlamayanlar, bilesiniz ki ne KKTC, ne Denktaş sahipsizdir.bayramakcan@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002