Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.05.2020 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Mütareke İstanbul’unun Sivil Toplum Örgütü (!) İngiliz Muhibleri Cemiyeti


Başkent İstanbul 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkesiyle birlikte İtilaf Devletleri askerlerince işgal edildi. Mağlup Osmanlı’nın başkenti 16 Mart 1920 tarihinde resmen işgal edilecek, Şehzadebaşı’ndaki mızıka eri Mehmetçikler uykuda İngiliz askerlerince şehit edilecektir.

İşgalden sonra zamanın kozmopolit İstanbul’unun gayrimüslim azınlıkları her türlü çılgınlığı, her türlü şirretliği yaparlar. Beyoğlu başta olmak üzere birçok semt İşgalci devletlerin ve Yunan bayraklarıyla süslüdür. Zamanın Pera’sında dükkan tabelasından daha fazla Yunan bayrağı göze çarpar. Şeşkaza yolu Pera’ya düşen Türk subaylarının, polislerinin şirret palikaryalarca apoletleri sökülür, yüzlerine tükürülür. İstanbul’un Türk kesimi işgalin, yabancı çizmesinin, ulusça aşağılanmanın ne demek olduğunu unutulmaz acılarla yaşar.
Gayrimüslimler sınır tanımaz bir arsızlıkla şımarır, İşgalci güçler Türk’ü aşağılamak, ulusal onuru kırmak için hiç bir fırsatı kaçırmazken, sömürge ahalisi muamelesi gören Türkler ikinci bir Kıble olarak yönlerini Ankara’ya,Anadolu’ya dönmüşler, oradan gelecek zafer müjdesi için dua etmektedirler.
İşgal İstanbul’unun Boğaz’ın iki yakasını mesken tutmuş, yaşam tarzı ve ruh olarak milletten kopmuş, Tanzimat’ın teslimiyetçi, Batı hayranı atmosferinde yetişmiş asalak kesimi ise durumdan hiç de şikayetçi değildir. İstanbul’un kreması diyebileceğimiz, refah içinde yaşayan, Levanten ruhlu bu kesim, kendi aralarında bir tür itibar yarışı içindedirler. yalılarında, köşklerinde, kasırlarında işgal subaylarına parti vermekte, onurlarını, iffetlerini bu subayların çizmeleri altına sunmaktadırlar.
Davetlerin en itibarlı subayları zamanın süper gücü İngiliz subaylarıdır. Onları Fransız subayları takip eder. Bunları evinde ağırlayamayanlar ise “Kimine talih, kimine Kör Salih”hesabı İtalyan zabitiyle idare etmek zorunda kalır... Bu soysuz takım, birbirlerine hava atmak için bu tür davetlerle günlerini gün ederken, Mütareke Basını diye tarihe geçecek olan Babıali yazar bozarları da, işbirlikçiliğin en aşağılık örneklerini sergilemekte, İşgalcilere her gün methiyeler düzmektedirler. alçalmanın en uç örneklerini o günlerin gazete koleksiyonlarında görmek mümkündür. (Gelecek Kuşaklar’ın günümüz medyasını
nasıl değerlendireceğinin de ipuçlarını tabiki ! ). Bu ağır, boğucu, zehirli havada bir avuç namuslu, vatansever kalem erbabı Ankara’yı, Milli Mücadele’yi ölümler, sürgünler pahasına sonuna kadar destekler.
Bahsettiğimiz soysuz takımın, Sadrazam Damat Ferit’ten, Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi’den tutun da, İngiliz Ajanı Sait Molla’sına kadar bir alay resmi ve sözüm ona sivil kesimden sefillerin kurduğu bir SİVİL TOPLUM ÖRĞÜTÜ vardır: İNGİLİZ MUHİBLERİ CEMİYETİ.
Şura-yı Devlet azası Sait Molla 20 Mayıs 1919 Salı günü cemiyetin kuruluş beyannamesini Dahiliye Nezareti’ne vermiş ve “TÜRKİYE’DE İNGİLİZ MUHİBLERİ CEMİYETİ”ni ( Association of the Friends of England in Turkey) resmen kurmuştur. Cemiyetin kurucuları ve üyeleri arasında Mütareke İstanbul’unun hayli renkli simaları göze çarpmaktadır: Cemiyetin Reis-i Evvel’i olarak Eski Selanik Valisi Mehmed Nazım Paşa(Nazım Himet’in dedesi ), Nisvan-ı Muhteremeden ( Kadınlar Kolu Üyesi) Ayşe Celile Hanımefendi( Nazım Hikmet’in annesi ) nin yanında ulemadan, eski şehreminilerden, eski valilerden, paşalardan, devlet ricalinden,muharrirlerden hayli kişiler vardır. Ali KEMAL, Refik Halit KARAY, Filozof Rıza Tevfik BÖLÜKBAŞI, Refi Cevat ULUNAY gibi Mütareke Medyasının işbirlikçi kalemleri, cemiyetin de önde gelen üyelerindendirler.
Kuruluşundan yaklaşık üç ay sonra 28 Ağustos tarihi itibarıyla cemiyetin üye sayısı 53.000’e ulaşmıştır. Cemiyetin resmi kurucusu Sait Molla olarak görülmekte ise de, bu faaliyetlerdeki baş mimar İngiliz Gizli Servisi’nin ( İntellegence Service ) İstanbul şubesi başkanı ve İngiliz yüksek Komiserliği’ndeki,baş casus Papaz Frew idi.
Mütareke İstanbul’undan günümüz İstanbul’una Mütareke Medyası ve Mütareke kalemleri taşınmış gibi geliyor insana. Aynı soysuzluk, aynı onursuzluk, aynı Tanzimat sinikliği, aynı uşaklık çağdaş mütareke kalemleriyle devam ediyor. ÇAĞDAŞ SEFİLLER TARAFINDAN KURULAN ÇAĞDAŞ SEFİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ etrafta kol geziyor. AB’den, ABD’den gelen Eurolar, dolarlarla sefil toplumculuk(!) soytarılığına çıkan kravatlı, kravatsız mintanlı, papyonlu alay alay soysuzu Türk milleti şimdilik kendine has tevekkülle seyrediyor.
Çağdaş Ali KEMALLER, Refi CEVATLAR,çağdaş Sait MOLLA müsveddeleri, çağdaş Damat FERİT izleyicileri unutmasınlar: Kulaklarına Atlantik Ötesinden,Brüksel’den üflenen sözlerle sarhoş da olmasınlar. Bir Türk Atasözü “EL ATINA BİNEN TEZ İNER”der. Bir diğeri de “KUYMA AKIL KUŞLUĞA KADAR GİDER” der. Siz, Müslüman ayağına yatmış ecnebi bendeleri, ne zamana kadar çağdaş Rahip Frew’lerle halvet olmaya devam edeceksiniz? Sait MOLLA gibi, Mustafa SABRİ gibi 150’likler, soyundan gelenler için utanç kaynağı olmuş ulema bozuntularını arada bir de olsa hatırlamanızda sonsuz yarar var. Yanar döner entel-liboş yazar bozarlara hiç sözümüz yok. Çünkü sözün de kar etmediği sınırı çoktan geçti ar damarı çatlamış bu arsız güruh.” Onları artık teneşir paklar”demenin de faydası yok. Bu sefiller teneşir tahtasını da pisletir,kirletirler.

Kaynak:
Milli Mücadeleye Karşı Bir Cemiyet: İngiliz Muhibleri Cemiyeti
Dr. Cengiz Dönmez Atatürk Araştırma Merkezi – Ankara 1999


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002