Kasım 2008

Ö T E S İ

 

03.06.2020 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

Sıkı duran kazanacak


2003, Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığı, bir yıl olarak tarihe geçecektir. Yeni yılda yeni umutlara yelken açmayı, o kadar çok isterdim ki, ama 2004 yılının daha sıkıntılı, daha çetin geçeceğini şimdiden görebiliyoruz. Bu yılda baskılar had safhaya ulaşacak ve Türkiye büyük tavizler vermeye zorlanacaktır.

Aralık ayının son günü Kerkük’te yaşanan olaylar, yeni yılda Türkiye’yi ne kadar büyük tehlikelerin de beklediğinin bir habercisiydi adeta. Irak’ta Federasyonu savunan Kürt gruplara karşı, Türkmen ve Arapların ortaklaşa yaptıkları yürüyüşte “Federasyona hayır Kerkük Irak şehridir” sloganları atılmıştı. Peşmergeler tarafından, yürüyüş yapan Türkmen ve Arapların üzerine ateş açılmış, 8 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu olaylar ABD’de ve Avrupa’da bu şekilde yansıtılmamış, taraflı bir şekilde Türkmenler, KYB binasına ateş açtı şeklinde verilmiştir. “Kerkük Irak Kürdistan’ın kalbidir” söylemleriyle yola çıkan ve arkasına ABD desteğini alan eşkıya çeteleri, bu bölgeye Kürtleri yerleştirmekte ve istemedikleri aileleri göçe zorlamaktadırlar. ABD’de ve AB ülkelerinde Kürtler desteklenmekte ve Kerkük, kurulacak olan Kürt federe devletinin yönetimine bırakılmaya çalışılmakta. Türkiye’nin ise bu olaylar karşısında kamuoyuna yansıyan önemli hiçbir girişimi olmamaktadır. Geleceğin Irak’ını hazırlayan koalisyon güçleri Irak Ordusu’nda görev yapacak unsurları da Mısır’da eğitecek. Bu eğitim, neden bölgenin en güçlü ve en eski ordusuna sahip Türkiye’de yapılmıyor? Özellikle Türkmenlerin bile Mısır’da eğitim göreceği ifade ediliyor. Burada açıkça görülmektedir ki, Türkiye, asırlarca yönettiği kendi güvenliğini ve geleceğini yakından ilgilendiren Irak’ın yeniden yapılanmasında devre dışı bırakılıyor.

BUSH ERDOĞAN’I BEKLİYOR
Bulgaristan’da üs kuran, Yunanistan’da zaten NATO üsleri bulunan, bugünlerde Kıbrıs’ta da üs kurmayı planlayan ABD, Irak’ta da istediği yapılanmayı gerçekleştirmeye
çalışmaktadır. Gürcistan’da yaptırdığı darbe ile Türkiye’nin etrafını çevirme planında önemli bir yol alan ABD, şimdi sırada İran ve Suriye’yi görmektedir. Gerçekte ise hedef Türkiye’dir ve bu hedefe adım adım gidilmektedir. İşte bu tehlikeli gelişmelerin yaşandığı günlerde Bush, Başbakan Tayyip Erdoğan’la 28 Ocak’ta görüşecek. Bu görüşme ABD’de sabırsızlıkla beklenirken, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, başbakan Erdoğan’la kırk beş dakika görüşüyor. Bush-Erdoğan görüşmesinde Türkiye’den neler istenecek, hangi tavizler verilecek merak etmemek mümkün değil.
Türkiye yerel seçimlere kilitlenmiş durumda. Herkes o parti senin bu parti benim tartışmasına kendisini öyle kaptırmış ki, ülke elden gidiyor, ayağımızın altındaki halı çekiliyor, Türkiye’nin ve Türk milletinin geleceği karartılıyor kimsenin umurunda değil. Umurunda olanların da maalesef sesi çıkmıyor. Kartelleşmiş, tekelleşmiş medya, hormonlu mutlulukları dağıtmaya devam ediyor.
Önümüzdeki yerel seçimlerin Türkiye açısından önemli bir yanı var ki, bu konuya da burada işaret etmeden geçemeyeceğim. Yerel yönetimler yasa tasarısıyla belediyelerin yetkileri önemli oranda artırılmaktadır. Doğu ve güneydoğumuzdaki bazı belediyelerin, Irak’ın kuzeyindeki bazı belediyelerle etnik bir yapıya dayalı belediyeler birliği kurma çalışmalarını yerel seçimlerden hemen sonra gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. Bu Irak’ın kuzeyindeki bir uydurma devletin temelinin atılmasının ikinci aşamasıdır. Bu birlik, ABD ve AB’den de hemen destek görecektir. Çünkü bu plan o merkezlerde çizilmiştir. Bu planları bozabilecek yegane güç yüce Türk milletidir. Kurulan tuzakları bozmak, Türkiye’nin etrafında oluşturulmaya çalışılan esaret çemberini parçalamak için hepimize görev düşmektedir.
‘Bizim elimizde ne var ki’ diye kimse düşünmemelidir. Milletimize kurulan tuzaklar kapı kapı anlatılmalı, yüce milletimizin milli direnci diri tutulmalıdır.
Yazımı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sözleriyle bitirmek istiyorum. Çünkü bu sözler Türkiye için de aynen geçerli sözlerdir:
“ Yeni yıla giriyoruz. Kendimize çeki düzen vermek, devletimize ve haklarımıza sahip çıkmak, oynanan oyunu soğukkanlılıkla değerlendirmek zamanıdır. Sıkı duran, nefesini tutan, devletine sahip çıkan kazanacaktır”

kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002