Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Pusula

 
Bayram Akcan

İslâm ve Reform


Ramazan ayının girmesiyle imana (!) gelen medya bu ramazanda da ortalığı karıştırmak için elinden geleni yapmaya başladı. İslam çağdaşlaşmalı mı? İslam modernleşmeli mi? İslam’da reform yapılmalı mı? Diyerek yine aynı zat-ı muhteremleri çıkardılar televizyonlara. Bu sorular İslam’ı deforme etme maksatlı sorular. Bu saf ve masum gibi görünen isteklerin altında kendi durumları için fetva bulma isteği vardır. Bütün bunlar, İslam’a uymayanların İslam’ı kendilerine uydurma isteğinin bir neticesidir.

Ekranlara çıkan hocalar ise ağızlarına hiçbir zaman Hadis-i şerif almadıkları gibi, sahabe ve Allah dostlarından da hiç bahsetmezler. Sanırım kendi fikirleri Peygamberin sözlerinden daha değerli bulduklarından olsa gerek.

Çağdaşlaşma, modernleşme içeriği net olarak belli olmayan kavramalardır. Kim modern, kim değil, modern olmanın ölçüsü ne? Herkes kendini modern kabul eder, farklı düşünenleri ise çağdışı kabul edebilir.

Akıl mı üstün, vahiy mi? diyerek ortalığı yine karıştırmaya devam ediyor. Tartışmaya yine bildik tipler katılıyor: medya hocaları, aydın geçinenler, İslam’la işi olmayan ve İslam eleştirileceği vakit ortaya çıkan gazeteciler.

DİN Mİ, DİNCİ Mİ REFORMLAŞMALI?

Bu son derece talihsiz ve cahillik kokan soruyu soran kişi, yılların gazetecisi ve Karen Fogg’un yerli işbirlikçisi Mehmed Ali Birand. Bu soru asılında bir zihniyetin mantığını ve dine bakışını ortaya koyması bakımından güzel bir örnek. Dinci kelimesi size ne ifade ediyor. Namaz kılan, oruç tutan, helali haramı bilenler dinci mi, yoksa dindar mı? Dinci kelimesinin altında bir aşağılama, etiketleme, bir kınama vardır. Zaten bu zihniyetin yıllardır yaptıkları şeydir bunlar. Birisi çıksa ben dinciyim, peki siz dinsizci misiniz derse? Dinde reforma gelince; karacahil insan bile bilir ki; İslam’ın reforma ihtiyacı yoktur. Reform ne demek? Reform; deforme olmuş bir şeyi eski haline yani saf haline getirmektir. İslam için bu söz konusu olabilir mi? Kesinlikle hayır. Bunun iki sebebi vardır: Birincisi sebebi, Allah Kur’an-ı Kerim’de İslam’ı koruyacağını vaad etmektedir. Her Müslüman’ın buna inanması şarttır çünkü kitabullahın bir harfini bile inkar etmek insanı dinden çıkarır. İkinci sebebe gelince İslam, Hıristiyanlık gibi bir bozulmaya uğramamıştır. Çünkü şuan ki İncil birbiriyle çelişen dört kitaptan oluşmaktadır. Barnabas isimli gerçeğe en yakın İncil kabul edilen bir İncil daha vardır. Hıristiyanlık alemi o kadar bozulmuştur ki, son dönemlerde Hz İsa’nın yaşayıp yaşamadığını bile tartışacak duruma gelmiştir. Papa, Haçlı seferleri yüzünden bütün İslam aleminden özür dilemiştir. Demek ki, bir zamanlar kutsal kabul edilen Haçlı ordusu aslında kutsal değilmiş ki, papa özür dilemek zorunda kalıyor. Hıristiyanlık dünyasının reform yaptığı dönemde, engizisyon mahkemeleriyle diri diri insan yakılıyor, papazlar günahı yaradan adına bağışlıyor, dilediğini krallarda dahil olmak üzere aforoz edebiliyor ve cennetten yer satabiliyordu. Engizisyon haricinde yine değişen bir şey yok gibidir.

İslam’da bu ve buna benzer hiçbir durum meydana gelmemiştir. Ortaçağ Avrupasında ruhi hastalıkları olanları, bunları şeytan hakimiyetine almış diyerek diri diri yakarken aynı tarihlerde İslam dünyası –Osmanlı devleti- su ve musiki eşliğinde tedavi ediyordu.
İslam’da reform, modernleşme, çağdaşlaşma diye içi boş isteklerde bulunanlar bütün kalbi ile, davranışlarıyla, sözleriyle tabiri caizse ruhlarıyla Batı’ya tabii oldukları için İslam’ı reform etmeye çalışıyorlar. Yani İslam’ı bile Avrupalılaştırmak istiyorlar. Onlar reform yaptı bizde yapalım.

İÇTİHAT KAPISI KAPANMADI

Dinde modernleşmeyi yani reformu savunanlar “İslam 1400 yıl önce geldi onun zamanımıza uydurulması gerekmiyor mu?” diyerek reform isteklerini belirtiyorlar. Öncelikle bilinmesi gereken İslamın çağımıza yettiği gibi onu aştığıdır. Böyle olmasaydı son kitap olmazdı ve yeni bir peygamber ve kitap daha gelirdi. Şurası muhakkak ki içtihat kapısı kapanmamıştır. Yüzyıllardır ehliyet sahibi ulemalar zamanın şartlarına göre ortaya çıkan sorunlara Kur’an ve sünnet ışığında cevap vermişlerdir. Dört hak mezhep zaten bunlar için ortaya çıkmıştır. Kaldı ki zamanımızda çok büyük içtihat alimleri, ehliyetli kişiler vardır. Onlar zaten günümüzün meselelerine cevap vermektedirler. Bilhassa Diyanet bile bu görevi de yapmaktadır. O halde mesele ne? Mesele İslam’ı aslından uzaklaştırmaktır. Mesele üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

Bu insanlar acaba bize kolaylık olsun, millet İslam’ı yaşasın diye mi bu tip konuları tartışıyorlar? Bu fikirlerin altında sinsi bir oyun yatmaktadır. Bütün bu yapılanlar İslam’ın ehli sünnet dairesi içinde kalan milletimizin inancının bazı ülkelerdeki gibi sapıklaştırarak, maneviyattan tamamen arındırarak, ruhsuz, hissiz bir Müslüman toplumu haline sokmak içindir. Bunlar, Peygamberimizin sünnetlerini, hadislerini, evliyaları bırakalım diyorlar. Her türlü heyecandan, ruhtan, aşktan, şevketen uzaklaşarak içi tamamen boşaltılmış, manevi bir özelliği kalmamış, sıradanlaşmış ve şekilden ibaret bir İslam’ı istemektedirler.

Asırlardır İslam’a sancaktarlık yapmış olan necip Türk Milleti bunları iyi tanımalı ve bunların bu son derece pis, çirkin ve tefrika kokan oyunlarına gelmemelidir. Birileri İslam’ı kurtarmaya çalışmak yerine, İslam’la kurtulmaya çalışsalar çok daha iyi olur.


bayramakcan@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002