Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Köşe Taşı

 
Prof Dr. Ali Osman Özcan

Strateji Çiçeği


Strateji çiçeği, zihinlerde esen rüzgarların sürüklediği bulutlar yüksek dağlara yaklaştığında, şimşekler çakarken açar. O an bütün bilge kişilerin gönülleri mutlulukla dolar. Gözlerinin önünde yepyeni bir dünyanın kapıları açılıverir. Strateji çiçeğine ulaşmak ve onu elde etmek için stratejik bir duruş ve yönelim gerekir. Akıllı kişiler strateji çiçeğinin büyüsüyle neler yapılabileceğini çok iyi bilirler. Strateji çiçeğini şimdiye kadar gören olmadığı halde, başları belaya girenler, uyguladıkları stratejinin zehirli olduğunu, işe yaramadığını görünce, dizlerini dövdüklerinde varlığını hissedebilirler.

Düşünce denizindeki dalgaların zirvelerinde açan binbir renkli bir başka strateji çiçeği daha vardır. Bu çiçek stratejik silahlara, stratejik çıkarlara, stratejik yeniliklere bayılır. Stratejik müdahalelerde, stratejik değişim ve dönüşümleri stratejik, etkenleri dikkate alarak yapanları takdir eder. Stratejik bakış açısıyla stratejik yorumlarda stratejik ihtiyaçların nasıl stratejik takasla stratejik süreç içersinde stratejik boşluk bırakmadan yapanlara saygılı davranır. Hele stratejik sorunlarla stratejik sorunların stratejik çözümlerinde stratejik ilişkilerdeki değişkenliği stratejik hata payını sıfıra yaklaştıranlara şapka bile çıkarır. Kazanma stratejisini uygulamaya aktaran girişimcilik stratejisini benimseyenlere bayrak olmak ister. Eşi ve benzeri bulunmayan iktidarının zevkini sürüp, keyfini çıkartmak için, stratejik rakiplerine ve muhaliflerine, kızdırma ve şaşkınlığa düşürme stratejisi uygular.

Düşünce denizindeki dalgaların zirvelerinde büyürken, esen rüzgarlar ve yağan yağmurlardan gücünün ne olduğunu öğrenmiş, karanlığın tehlikelerle dolu olduğunu anlamıştır. Politik, ekonomik, psikolojik, askeri, bilgi ve teknoloji güçlerinin bir arada kullanıldığında, savaş ve barış dönemlerindeki politikaları nasıl yönlendirdiğini görmüş ve kendisi için dersler çıkarmıştır. Köşeye sıkıştırıp kıstırma stratejisini, acımasızlık stratejisi olarak uygulamayı da yanındaki türdeşlerinden görmüştür. Yaptığını bilmeden uğraşıp duranlara, kabadayılık yapanlara şaşırmış, akılsızlıklarına vererek gülüp geçmeyi yeğlemiştir. İktidarda iken, iktidar olmayanların davranışlarına katıla katıla gülmüş, vicdanlarına sus payı verenlerin aptallıklarını hayretle seyretmiştir.

Strateji çiçeği, amacına ulaşmak için tuttukları yolda sessizce ve çaktırmadan genişleme, ilerleme ve büyüme dururken, kuru gürültülerle böbürlene böbürlene ideolojik ve saldırganlık stratejisi uygulayanların akıllarına nazar boncuğu takılması kararına varmak zorunda kalmıştır. Stratejik alan veya bölgelerdeki stratejik noktalara, stratejik niyetlere yaklaşıp, stratejik bilgi ve kozlara stratejik tuzaklar kurmanın önemini de kavramıştır. Stratejik hedeflerin, stratejik boyutlardaki stratejik izlemeler esnasında stratejik boşluklar bırakılmaması gerekliğini politik ve stratejik gerçeklerin dar görüşlü stratejilerle yönlendirilemeyeceğini kendi başından geçenler yüzünden çok iyi anlamıştır. Strateji geliştirme, genel ve temel stratejiler arasından seçilen stratejileri uzun vadeli ve uygulanabilir stratejilere dönüştürürken stratejik ve politik girişimleri göz önünde tutma yanında, diplomatik strateji uygularken stratejik kayıpları ihmal etmemiştir. Hele hele aşırı stratejik zorlamalara fazla başvurmamalı nasihatını da kendi kendine aklından çıkarmayacağına dair söz vermiştir.

Strateji çiçeği, stratejik bölgelerdeki stratejik amaçlar için stratejik katkı yapabilecek, stratejik işbirliği, yardımlaşma ve dayanışmalar içersine girebilecek stratejik ortak, rakip ve düşmanların kimler olduğunu belirlenmesinde, stratejik karar ve tercihlerin belirlenmesi esnasında stratejik kozların stratejik düşüncelerle ele alınması gerektiğine inanmıştır. Seçenekleri çoğaltarak, çıkış stratejisinin özelliklerinden stratejik diyalogların sürdürülmesi, politik ve stratejik çevreyi de unutmadan stratejik sınır ve alanlarda nasıl stratejik egemenlik kurulacağı stratejik hammadde, ürün ve ticaretin denetim altına alınacağı stratejik olarak hesaplanmıştır. Stratejik konum ve stratejik yapılanmalarda stratejik konular, içerikler ve önlemler stratejik övme ve sövmelerin ikili-üçlü v.b. dizginlenme stratejileriyle İngiliz veya Amerika Birleşik Devletleri stratejileri arasındaki ilişkiler, stratejik aynada gösterilmiştir. Anarşi ve terör stratejilerine karşı askeri strateji uygulanıp uygulanmaması konusunda karşı çıkılan stratejilerin neler olduğunu, stratejik muhalefet gücünün nicelik ve niteliklerinin belirlenmesi, strateji ve politikanın koordinasyonunun nasıl sağlanacağını da stratejik öngörülerle strateji aynasında izlenmiştir. Küresel strateji tasarımının destek sistemlerini zayıflatma ve çürütme stratejisi uyguladığını da strateji çiçeği stratejik konuşmalardan öğrenme başarısını göstermiştir.

Strateji çiçeği, küreselleşmenin ekonomik ve politik yapılarındaki güçlerini diğer kültürlerle ahlâki uzlaşmaya dönüştürüp uygulamaya aktaracaklarına dair konuşmalara da kulak misafiri olmuştur. Küreselleşmenin etnik hizip çatışmalarını teşvik edeceği, ırksal ve dinsel kinleri körükleyeceği, tecavüzleri haklı çıkarmak için ahlâki açıdan şeytan ruhlu suçlamalarına başvuracağına dair duyumlar da almıştır. Kurtarıcı küresellik stratejisinin küresel müdahalelerle ulusal bencillikleri ortadan kaldırmak için küresel zafer şarkıları söyleyerek ulusal kimliklerin sona erdirilmesi şerefine uygulamaya konulduğunu da basın-yayın organlarından öğrenmiştir. Strateji çiçeği, etnik hizipleri savaştırarak, onların aralarında kontrol altında devletler kurma proje, plan ve programları ele geçirme üzerine kara kara düşüncelerden bıkıp usanmış bir halde güneşin doğmasını beklemeye karar vermiştir.

Strateji çiçeği, sabah olunca zihne ve hayal gücüne kibrit çakmanın faydalı olacağını düşünmüş ve bu düşüncesini hemen uygulamıştır. Birdenbire karanlıklar dağılmış, gökyüzünde maviler arasından yavaş yavaş yağmur bulutları birikmeye, toplanmaya başlamış, gittikçe büyüyerek şekillenmişler ve yağmur olup yağarak strateji çiçeğinin üzüntüsü yok edip gidermişlerdir. Sis ve bulutların arasından çıkıp gelincik tarlasına doğan güneş gibi strateji çiçeğinin yüreği de mutlulukla dolmuştur. Ancak strateji çiçeği bundan sonra düşünce ötesindeki yeni düşünce tarlalarına kör orak ve tırpanlarla gidenleri kutlamak yerine, onlara biçer-döver makineleriyle gidenleri, düşünme sınırlarını zorlamaktan korkmayanları kutlamaya önem vermesi gerektiğini anlamıştır. Yeni düşüncelere gebe kalmış zihinleri, diğerlerinden daha iyi ayırabilecek ve çok parlak, keskin zekaların bazen yavaş adımlarla yürümek zorunda kalabileceğini bilen, yaratıcı zihin ışığını yakalayabilen, güçlüklerle karşılaşınca onların üzerlerine yürüyebilecek olanları seçebilecek bir eğitim stratejisinin uygulama zamanının geldiğini fark etmiştir. Strateji çiçeği solmasın ve bizim bahçemizde büyüyüp dünyaya yayılsın. İnsanlık ondan çok çok faydalansın. Strateji sözcüğünün içerisinde gizli olan hile, dolap, ikiyüzlülük anlamlarını da unutmayalım.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002