Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 -

 
Kurthan Reyizoğlu

Türk Telekom’da kirli oyunlar


Özelleştirme adıyla peşkeş çekilmek istenen Türk Telekom, bütün sektörlerin dibe vurduğu 2001 yılında tam 2 milyar dolar kâr etti. Bu kâr, bazı uyanıkların iştahını kabartıyor.

Türkiye’de son yıllarda bir özelleştirme furyası yaşanıyor. Özelleştirmeyi savunanların mantığı zarar eden devlet kuruluşlarını, bir başka deyişle KİT’leri satarak güya devleti bu kamburdan kurtarmak... Fakat son yıllarda yapılan özelleştirmelerde ne hikmetse zarar eden kuruluşlar değil de, devletin en kârlı kuruluşları sudan fiyatla satılıyor.

Hazineye en çok sıcak para girdisi sağlayan Petrol Ofisi, elektrik dağıtım ihaleleri bunların en tipik örneğidir. Son olarak da Türk Telekom’u zarar ediyor diye satmak için yoğun bir kampanya başlatıldı. IMF destekli bu kampanyalarda Türk Telekom’un özelleştirilmesine karşı çıkanlar, hatta “Madem özelleştiriyoruz en azından ucuz fiyata elden çıkarmayalım” diyenler topa tutuldu. Türk Telekom’un haraç mezat satılmasına karşı çıkan Enis Öksüz, dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve tayfası tarafından Ulaştırma Bakanlığı koltuğundan edildi.

Yaklaşık 10 yıldır Türk Telekom’un özelleştirilmesi gündemde. Türk Telekom’u özelleştirme çabaları bir kaç kez Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Buna rağmen Telekom’un özelleştirilmesinde o kadar ileri gidildi ki, bir an önce satalım da kurtulalım mantığı benimsendi ve Türk Telekom’un piyasa değerinin düştüğü, 2-3 milyar dolara ancak alıcı bulabileceği haberleri basında sık sık yer almaya başladı.

Özelleştirme sevdalıları bu haberlere balıklama daldı. Fakat gerçek söylendiğinin tam aksineydi. Türk Telekom, üçüncü GSM lisans ihalesini KDV ile birlikte 3 milyar 200 milyon dolara satmıştı. Buna rağmen, Türk Telekom’un kendisine nasıl olur da 3 milyar değer biçilebilirdi? Üstelik Türk Telekom’un elinde Aycell isimli bir GSM şirketi ile satılmayı bekleyen bir GSM operatörü vardı.

9 Ekim 2002 tarihinde Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber’in yaptığı bir açıklama gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya koydu. Chhibber, Türk Telekom’un geçen yıl yani krizin en yoğun yaşandığı 2001 yılında tamı tamına 2 milyar dolar kâr ederek dünyada bir rekora imza attığını söyledi. Bu açıklama 10 Ekimde gazetelerde küçük de olsa yer bulabildi.

Türk Telekom’u haraç mezat satmak isteyenler tepkilerden çekinmiş olacaklar ki, Türk Telekom’un bu muazzam kârını açıklamayı düşünmediler. Çok acıdır ama Türk milleti Türk Telekom’un gerçek değerini bir yabancıdan öğrendi.

Bu olay Türkiye’de özelleştirmenin hangi amaçlar için yapıldığını açıklaması bakımından çok ilginçtir. Kurtarıcı olarak ABD’den getirilen ve özellikle Türk Telekom’un özelleştirilmesi için varını yoğunu ortaya koyan Kemal Derviş bile bu açıklamadan sonra, Türk Telekom’un bu aşamada özelleştirilmesinin yarar getirmeyeceğini savunmaya başladı. Hiç kimse de Kemal Derviş’e “Madem Türk Telekom’un satılması doğru değildi, niçin aynı şeyleri söyleyen Enis Öksüz’ü koltuğundan ettin?” diye sormadı.

Olayın bir başka boyutu da, Türk Telekom’un ancak 3 milyar dolar edeceğini savunanların gerçek niyetlerinin bu kârlı kuruluşu ucuza kapatmak olduğunu ortaya koymasıdır. Türk Telekom’u satın almak için sıraya girenlerin ,çokluğu bu iddiayı doğruluyor.


reyiz@hotmail.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002