Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Milli taraftar


Türk Milli Takımı son Dünya Kupası finallerinde tarihinin en büyük başarısını göstererek yarı finale kaldı. Güney Kore’yi 3-2 yenerek Dünya üçüncülüğü ünvanını da elde etti. Milli takımımızı bize bu başarıyı tattırdıkları için yürekten alkışlıyoruz.

Milli takım grup maçlarını oynamak için Seul’e giderken ne yalan söyleyeyim ben de bu başarılı sonucu tahmin edememiştim. Ama her vatandaşımızda normalde olması gereken milli duygu ile takımımızın başarılı olmasını arzuluyordum.
İlk maçlar yapıldıktan ve gruptan çıktıktan sonra, futbolcularda olduğu gibi vatandaşlarımızın da özgüvenleri yerine geldi. Bizim takımımız iyi futbol oynuyordu ve finale adım adım yaklaşıyordu. Herkes mutlu idi. Dünya basınının Türkiye’den övgüyle bahsetmesinden gurur duyuyorduk. Ama o da ne ? Türk basınının çok satan gazetelerinin spor otoriteleri millilerimizi ve özellikle teknik kadroyu yerden yere vuruyorlardı. Özellikle Şenol Güneş’in yardımcısı Ünal Karaman’ın siyasi görüşü bile insafsızca eleştiri konusu yapılıyordu. Allah’tan TRT turnuvadaki bütün maçları naklen verdi de; bizim anlı-şanlı(!) yazarlarımızı değerlendirme fırsatını yakaladık.
Hedef açıkça görüldü. Türk çocuklarının başarısı her şartta küçük görülecek, teknik adamlarla adeta alay edilecek. Halkın sevinci kursaklarına dizilecek.. Çok satan bazı gazetelerin köşebaşlarını tutmuş malum zevata göre aslında abartılacak bir başarı yoktur. Onlara göre diğer ülke takımlarının başarısızlıkları bizi başarıya götürmüş. Pes be kardeşim, Türk milletini bu kadar aciz göstermeye ne hakkınız var.
Teknik adamların siyasi görüşlerinin oyun üzerinde ne etkisi olabilir. Sosyal demokrat bir teknik direktörün oyuna katkısı daha mı fazladır? Türk milliyetçisi bir teknik direktör adı MİLLİ olan bir takımı yönetemez mi?
Milli takım görevini yapmıştır. Bundan sonra daha başarılı olacaklarına yürekten inanıyorum. Şimdi sıra MİLLİ TARAFTAR olmanın zevkini yaşamaktır. Artık dünyanın saygı duyduğu bir takımın taraftarıyız. Hiç kimsenin aramıza girmesini kabul etmeyelim. Takımımızı eleştirelim. Ama bazı saplantılarımızla insanları yargılamayalım. İsim önemli değil. Milli takımlarda görev almış her insan bu ülkenin başarısı için çalışıyor. Onları karalamaya çalışmayalım.
Futbolda kötü bir sınav veren basın, inşallah aynı hatayı önümüzdeki günlerde başlayacak basketbol dünya şampiyonasında tekrarlamaz. Türk aydını insanına güvenmeyi ve başarılı olan Türklere hayran olmayı öğrenir. Yoksa halk sizi artık grubunuzdan çıkarmayarak turnuvadan eleyecek. Hayran olduğunuz Avrupa ,Amerika ülkelerinde sizi adam yerine koymayacaklarından emin olabilirsiniz.
Türk milli takımını bağrına basan Koreli kardeşlerimize de burada teşekkür etmek istiyorum. Vefanın ne demek olduğunu bize hatırlattıkları için de onlara minnettar olmalıyız. Türk milletinin gerçek dostlarının kimler olduğunu bu görüntülerden sonra daha iyi anladık. İnşallah okur yazar takımı da menfaatlerimiz konusunda daha hassas davranır. Başka ülkelerin amigoluğunu yapmaktan vazgeçip, kendi ülkelerinin ve insanlarının MİLLİ TARAFTARLARI olurlar.
unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002