Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Reymanca

 
Reyman Eray

İçerden biz, dışardan onlar...


Avrupa Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye geri vermediğinde, çok şaşırmıştık... Geri vermemekle kalmayıp, bir de sahiplendiğinde, şaşkınlığımız daha da artmıştı... “Müttefik”lerimiz bunu bize nasıl yapardı?..

Sorbonne Üniversitesi İslam Tarihi Profesörü Claude Cahen, “Osmanlılardan Önce Anadolu’da Türkler” (E Yayınları 1979) adlı kitabında, “Anadolu’nun Türkler tarafından fethedilmesi ve Türkiye diye bir ülke haline gelmesi, Avrupalılara her zaman, kavranamayacak, kabul edilemeyecek, sindirilemeyecek bir durum olarak gözükmüştür” der... Yıllarca Asala’yı; Kaplancı takımın “şeriat ulumaları”nı; PKK bürolarını ve “Türkiye’nin bütünlüğü karşıtı” tüm oluşumları, görmezden-duymazdan gelmek bir yana; açıktan açığa destekleyen Avrupa, Cahen’in sözünü ettiği “sindirim bozukluğu”nu doğrulamıştır ve doğrulamaktadır...
Haziran sayımızda, Ilgaz Babacan arkadaşımızın “Bunun Adı Savaştır” başlıklı “öğretici” bir yazısı yer almaktaydı... Ülkemizi yönetenlerin, bu yazıyı bir değil, beş kez okuması gerekir. Bugün bizlere yaşatılmakta olan, “kuşatılmışlığın daniskası”dır.
Aklı başında okurlar, izleyiciler iyi bilir: Ülkede “büyük çalkantı” uyandırması gereken her olgudan sonra (hemen sonra), mutlaka ipe sapa gelmez bir gündem yaratılıverir ve sığ kafalar bu ikincisiyle öylesine ilgilenir ki, yaşamsal önemdeki “gerçek olgu”, -sözcüğün gerçek anlamıyla- “güme” gider. Bu durum kimi zaman “rastlantısal” olabileceği gibi; “ikincil gündem”lerin çoğu kez “bir şeyleri unutturmak için özellikle yaratıldığı” yönünde “ciddi kuşkular” duyulur.
Geçtiğimiz ay, AB, Kıbrıs, enflasyon gibi yaşamsal konuların “sokaktaki adam”dan uzak tutulması için “bulunmaz bir fırsat” vardı: Dünya kupası! Zekâsı Aziz Nesin tarafından saptanmış birileri, Türkiye’nin futboldaki yengisine kilitlendi ve attığımız gollerle her şeyi çözümledi... Varsın “AB bizi fena biçimde oyalıyor” ya da “Kıbrıs elden gidiyor” olsundu... “Final”lere yükselmiştik ya; bu bize yeterdi (!)... Bunu yapanlar yalnızca “sokaktaki adam”lar değildi kuşkusuz. Ülke sorunlarını başarıyla çözümlemiş olan yöneticilerimiz de, tüm dikkatleriyle karşılaşmalardaki “bir topu kovalayan 22 kişi”yi izledi günlerce-haftalarca...
Konu futbol bile olsa, Türkiye’nin dünyada varlık göstermesi -kuşkusuz- onurlandırıcı bir durumdu ama, ulusal egemenliğimizin “alarm” vermeye başladığı bir ortamda “işi gücü serip futbola kilitlenmek” gibi bir “lüks”ümüz olmamalıydı...
Acaba yöneticilerimizden kaçı, ekran karşısına geçmek yerine, maçları radyodan izleyerek bir yandan da bizi bekleyen “badire”leri atlatabilmenin yolları üzerinde çalışmayı yeğledi?..

* * *
Güzel ülkemizin içerden ve dışardan hançerlendiğini söyleyenleri “paranoya”yla suçlamadan önce, bir şeyleri görmeliyiz, görebilmeliyiz.
“Serbest dolaşım, kişi başına düşen dolar artışı” vb... Tüm bunlar kulağa hoş geliyorsa da, “Türkleri sindiremeyen”lerin bunları verme olasılığı yüzde kaç dersiniz ?..
Anketçiler “hiç sormayın !” diyor. “Durum pek parlak değil!”


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002