Kasım 2008

Ö T E S İ

 

12.07.2020 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

Sorumsuz güç zulümdür


Türk Milli Futbol takımının Dünya Kupası’ndaki başarısı hepimizin göğsünü kabarttı. Milletçe ayağa kalkışımızın silkinişimizin adeta sembolü oldu bu başarı. Sadece Türkiye’deki Türkler değil, dünyanın dört bir tarafına yayılmış Türklerin şahlanışıydı bu.

Televizyonlarımızda, Afganistan’daki askerlerimizden Avusturalya’daki Türk’e kadar, Berlin’deki gösterilerden Azerbaycan sokaklarındaki sevince kadar hep bir milletin çocukları olduğumuzu bir başka güzellikte hissettik. Bu sevinç dalga dalga, yayıldı. Dünya ay yıldızın adeta gökten yere inişine, şahit oldu. Ay yıldız, her Türk insanının gözünde parıldayan bir ışık olarak yeniden dünyayı aydınlattı. Türk milleti de üzerindeki atalet duygusunu bu sevinçle attı. Batı karşısında komplekse kapılanlarımız, bu komplekslerinden sıyrılıp çıktılar. Bu bir devin yeniden ayağa kalkışının işaretiydi. Bir millet yükselirken, her şeyiyle yükselir, sporuyla, siyasetiyle, sanayisiyle, dünya üzerindeki etkisiyle, uluslararası sahadaki başarılarıyla. Türk milli takımının başarısı tesadüfi değildir. Türk milletinin yükselişe geçtiğinin çok açık ve net ifadesidir. Bunu 12 dev adamın basket potalarındaki başarısıyla da gördük. Türk işadamlarının dünyanın dört bir köşesinde iş yapmasıyla, Türkiye’nin yüzünü ak eden projelere imza atmasıyla da gördük. Bir zamanlar, Kıbrıs’a çıkartma yapmak için paraşüt bulamayan Türkiye’nin şimdi dünyanın dört bir tarafındaki askeri harekatlara asker vermesiyle ve 34 ülkenin askerini Ankara’da eğitime alarak da gördük. Bir zamanlar, bütün dünya Türklüğünü temsil eden bir tek devletimiz varken, şimdi dünya üzerinde 7 bağımsız Türk devletinin bayraklarının semalarda dalgalanmasıyla da gördük.
Artık, açık ve net bir şekilde söylüyorum, Türk milletini hesaba katmadan artık dünyanın şekillendirilmesi mümkün değildir. Strateji uzmanları, Türk milletinin 16 yüzyıldaki gücüne ulaştığını açık ve net bir şekilde söylüyorlar. Türk milleti ve devleti böyle başarılara artık alışmalı, bu başarılar devam edecektir. Fakat bu başarıyla birlikte bir konu da gündeme yeniden geldi; Basınımız. Her milli konuda olduğu gibi Milli Takımımız konusunda aynı tavrı gördük, yaşadık. Dünya Kupası elemelerinde, milli takımımıza ve yöneticilerine olmadık, isnatlar ve iftiralar atıldı. Bu iftiralar öyle hat safhaya ulaştı ki, Milli Takım kampımıza gazetecilerin girmesi bile yasaklandı. Yasakçı bir insan değilim ama, milletinden uzak ve kopuk yaşayan, milletinin başarılarını gölgelemeye çalışan meslektaşlarıma da burada serzenişte bulunmadan geçemeyeceğim. “Haber kutsal, yorum hürdür” ama Allah aşkına, artık basınımızın hangi haberi yorumsuz. Basınımız “Milletin müşterek sesi” olmaktan çıkmış, patronların sesi haline dönüşmüş. Bir başbakanımızın söylediği gibi, “ 2,5 medya” bugün gerçekleşmiştir. Gazetelerin ve televizyonların sahipleri aynı kişilerdir. Halkımız sağlıklı kaynaklardan beslenemez olmuştur. “Basının halk üzerinde etkisi ve inandırıcılığı kalmamıştır”, diye istediğimiz kadar söylenilsin zamanla insanımızın şuur altına bazı kabullenmeler yerleştirilmektedir. Milli Mücadele döneminde tek sayfalık gazetelerin bile ne kadar etkili olduğunu, kurtuluş savaşımızda dinamo güç oluşturduklarını asla unutmamalıyız. Atatürk’ün ilk önce Anadolu Ajansı’nı kurması, halkımıza ve bütün dünyaya haberleri bu ajans vasıtasıyla geçmesi de mi bizlere bir şeyler hatırlatmıyor. Bugün Türk milliyetçileri holdinglerin elinde bulunan medya kuruluşlarından teker teker ayıklanmışlardır. Bu ayıklama devam ediyor. Tıpkı mütareke dönemi basını gibi hareket eden basın kuruluşlarımız karşısında, milli, yürekli ve gür seslere ihtiyaç vardır. Ortak fikir kaynaklarından beslenmeyen insanlar aynı görüşleri paylaşsalar bile, zamanla aralarında uçurumların oluştuğunu göreceklerdir.
Basınımız gücüyle sorumlulukları maalesef aynı ölçüde değil. Sorumsuzların elindeki güç zulme dönüşür. Biz buradan açık ve net bir şekilde söylüyoruz, “Basın tarafsızdır” haber konusunda buna aynen katılıyoruz. Ama milletimizin menfaatleri söz konusu olduğunda biz tarafız. Yüce milletimizden yana tarafız. Türk milletinin menfaatlerinden yana tarafız.
Tarafsızlık kisvesi altında, Türk milletini emperyalist devletlerin kucağına atmaya çalışan sömürge aydınlarının yönlendirdiği basın kuruluşlarıyla da karşı karşıyayız. Bizler yüce milletimizin gür sesini duyurmayı en kutsal görev kabul ediyoruz.
kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002