Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 Üniversite ve Gençlik

 
Uğur Tarhan

Üniversite ve Gençlik


Üniversitelerdeki acı tablo Temel hak ve hürriyetler devlet tarafından anayasayla güvence altına alınmış, bireyin dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez nitelikteki hak ve hürriyetlerini oluşturur. Öğrenim hakkı da anayasanın 42. maddesiyle güvence altına alınmış haklardan biri olarak büyük önem arzeder. Uğur TARHAN

Milletler, fertlerinin öğrenimlerini çağın gereklerine uygun sağlarken; onlara milleti sevme şuuru ve devlet saygısı düşüncesi verdikleri ölçüde güçlenirler. Bu bağlamda ülkemiz genelinde ve özellikle İstanbul’daki yüksek öğrenim kurumlarını gözlemlediğimizde ne yazık ki üzücü bir tablo ile karşılaşmaktayız. Yeterli bilimsel çalışmadan uzak olmaları, haksız uygulamaları ve ortaya çıkan yolsuzluklarının yanında, ne yazık ki bu kurumların, yukarıda bahsettiğimiz milli şuur edindirme misyonuna da sahip olmadıklarını görüyoruz. Dahası, özellikle son bir yıldır İstanbul genelindeki üniversitelerde, milli şuur sahibi öğrencilerin öğrenim hakları ellerinden alınmak isteniyor. İstanbul Üniversitesi’nden atılan 12 genç, Marmara Üniversitesi’nde verilen uzaklaştırma cezaları, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sürdürülen soruşturmalar, Türk milliyetçisi gençlerin öğrenim haklarını ellerinden almak için oynanan oyunun birer somut göstergesi olarak karşımızda durmaktadır.
Üniversiteyi yönetmekte bulunan kurullar, bu görevi ifa edebilmek için olmazsa olmaz bir şart olan bilimsel tarafsızlığı bünyelerinde bulundurmayan öğretim görevlilerinden oluşturulmuştur. Bu sözde akademisyenler bilimsel tarafsızlıkla görev yapmak yerine, ideolojik taraf olma şeklinde, bağnazca görev yapmaktadırlar. Türk devletinin okullarında “kürtçe eğitim” naraları atanlara göstermelik cezalar (kınama, kısa süreli uzaklaştırma) verirken, milliyetçi öğrencileri sudan bahanelerle okullarından atmak, en iyimser ifadeyle, artniyettir! Bu artniyetli tutum devam ettiği müddetçe, üniversitelerin bilim yuvası olmak yerine, birtakım yıkıcı ve bölücü örgütlerin yuvası olması kaçınılmazdır.
Haksızlığa uğrayan öğrencilerin herşeye rağmen; tarihin bir çok döneminde olduğu gibi, en zor şartlar altında, azmini koruma başarısını göstermiş bir milletin çocukları olduklarını unutmaları mümkün değildir. Yerli ve yabancı hainlere karşı en zor şartlarda kazanılmış Kurtuluş Savaşı’nın hatıraları dimağlarda tazeliğini koruyor. Büyük Türk milliyetçisi Atatürk’ün “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” sözü kulaklarda çınlarken, ve tarihin yine tekerrür edip bütün Türkler’in bir bayrak altında birleşeceği inancı ilk günkü gibi taşınırken, hiçbir olumsuzluğun Türk milliyetçisi gençleri yılgınlığa düşürmesi sözkonusu olamaz.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002