Direnç Noktası

 

Arzu Erdem  

Esnaf kepenk kapatıyor


Ekonomik daralma ve nakit sıkıntısı en tehlikeli virüs olan tahsilât sorununu doğurmuştur. Bu tahsilât sorunu küçük esnafın cari açıklarını arttırmıştır. Alacak listesi kabaran esnaf hem ticari tedirginliğe hem de darboğaza girmiştir. Bunun sonucunda bankalara teslim olmuştur ve borç batağına sürüklenmiştir.

Bu sürüklenme ne yazık ki kendi kontrolü dışında olduğundan bataktan çıkamamıştır ve hazin bir sonla noktalanmıştır.
Küçük işletmelerini sürdürme gayreti içerisinde olan esnaf ise gerçekten zor durumda. Küçük esnaf siftahsız gün kapatırken kamyoncular günü kurtarmak için yanık yağ kullanıyor, berberler günde bir saç tıraşı ile idare etmeye çalışıyor, taksiciler duraklarında saatlerce müşteri bekliyor, bakkalın veresiye defteri kabarıyor...
Vatandaşın borçları son dört yılda 7 kat artmışken harcayabileceği gelirdeki artış son dört yılda iki kat olmuştur. O kadar çok çözüm bekleyen sorun var ki...
Kısacası altı aylık birinci yarı sonunda ortaya çıkan tablo bize acil ekonomik önlem alınması gerektiğini ve ekonominin beklemeye gelmediğini, kambur üstüne kambur eklendiğini gösterdi.
Bence ülkenin en önemli gündemi ekonomi! Tekrar belirtmek isterim ekonomi beklemeye gelmez, bekledikçe ülke ekonomisi küçükten büyüğe doğru çöküntü yaşar. Bugün gündem ne siyaset, ne çevre hatta ne de kuraklık bugün gündem EKONOMİ!
İşte gerçek ülke gündeminin takip edilmemesinin en önemli işareti çift haneli enflasyon canavarı da hortladı! Bırakalım keneyi konuşmayı, bu canavarı görelim!
Kredi kartı borçlularının sayısı arttı, maaşlar bu borçların kapatılmasında kullanılıyor. Karşılıksız çek ve senet borçluları arttı. Kiracılar kiralarını ödemiyor. Veresiye defterleri kabardı. İşçi, memur ve emekli ödeme yapamıyor. Esnafın dayanma gücü kalmadı. Enflasyon canavarı mutfağımıza girdi ve temel tüketim ve gıda maddelerindeki fiyat artışları açıklanan enflasyonun da üzerine çıktı, halkın harcama gücünü tüketti.
Tekrar etmek istiyorum: Ülkenin gerçek gündemi EKONOMİ, ülkenin gerçek kenesi EKONOMİ, ülkenin gerçek kuraklığı EKONOMİ. Hükümetin acil olarak bu gündeme yoğunlaşması gerekmektedir. Bu salgına bir çözüm bulmak için çabalamalıdır ve tüm eforunu buna harcamalıdır!


www.ufukotesi.com - 07 / 2008  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.