Ünlem !

 

Asuman Özdemir  

Erken Yazılmış Bir Yazı mı?


Dost acı söyler, hiç bana kızıp söylenmeyin. Böyle kahvehane muhabbetleri ile bu iş olmaz. Çok kısa zamanda çok ama çok çalışmak gerekiyor. Akepe’nin güçlü bir muhalefet olması, bütün yaptıklarının ört bas olması demektir. Hatta suça o günün iktidarının ortak olması demektir. Güçlü bir Akepe muhalefeti olduğu takdirde karşınızda, 2002 Kasım ayından bu yana yapılan icraatları alt alta koyduğunuz zaman elde edeceğiniz ister sonuçlar deyiniz ister suçlar repertuarında hangisi düzeltebilir ki?

Ayni ile vakidir ki;
Genç kuşaklar bilmezler ama biz Erbakan Hoca’nın “Ağır Sanayi Hamlesi” (her ne ise halen çözülemedi) ile 1970’lerde tanıştık. Hoca adım attığı, apdest aldığı her noktada kalabalıkları toplar bir temel atar;
“Ağır Sanayi Hamlesini ayağınıza kadar getirdik. Biz..” diye başlayan çok uzun nutuklar irâd ederdi. Neler yoktu ki o nutuklarda, hepsi birer ayrı konudur.
1974 yılı yazında Doğu Anadolu’da Ağır Sanayi hamlesini bir köye götüren Hoca gayet tabii ki temelini de atacak. Bugünler gibi çok sıcak bir günde tören yeri buğday tarlasının içine hazırlanır. Hiç mola vermeden yol boyu yiyip, içerek gelen kafile tarlayı görür görmez içine dağılır, büyük, küçük demeden def-i hacete başlarlar. Tarlasını bu halde gören köylünün tepesinin tası atar gidip Vali ile münakaşaya başlar. Vali öfkeyle köylünün önüne paftayı açar,
—Kardeşim burası özel idarenin arsası zaten, der. Köylü, özel idareydi paftaydı hiçbir şey anlamaz gider muhtarını yakaladığı gibi valinin yanına getirir.
—Muhtar, burayı benim dedem ekti mi?
—Ekti… der muhtar.
—Babam ekti mi?
—Ekti…
—Şimdi bu buğdayı da ben ektim mi?
—Ektin…
Vali burada söze karışır;
—Kardeşim bak, bu tören geçici bir şey. Bu insanlar az sonra çekip gidecekler, tarlan yine sana kalacak…
—Vali bey, Vali bey, anladık çekip gidecekler amma, hepsi tarlamın içine siğiyorlar…
Ağır Sanayi Hamlesi de, o insanlar da Vali Bey’in dediği gibi çekip gittiler. Köylü tekrar kavuştuğu tarlasını ne kadar zamanda temizledi, şartladı, şurtladı bilinmez ama en nihayetinde o bir tarla idi ve alan dardı.
Şimdi ki tarlanın adı ise “Sath-ı Vatan”.
Yerlisi, yabancısı ile bütün yapılan anketler gösteriyor ki, bir erken seçimde veya zamanında yapılacak genel seçimde Akepe muhalefette. Ve onlar bunun çok iyi farkındalar.
Koalisyon ise Allah’ın emri!
Dost acı söyler, hiç bana kızıp söylenmeyin. Böyle kahvehane muhabbetleri ile bu iş olmaz. Çok kısa zamanda çok ama çok çalışmak gerekiyor. Akepe’nin güçlü bir muhalefet olması, bütün yaptıklarının ört bas olması demektir. Hatta suça o günün iktidarının ortak olması demektir.
Güçlü bir Akepe muhalefeti olduğu takdirde karşınızda, 2002 Kasım ayından bu yana yapılan icraatları alt alta koyduğunuz zaman elde edeceğiniz ister sonuçlar deyiniz ister suçlar repertuarında hangisi düzeltebilir ki?
Hele bir de, araya birileri girip de, “Yakın tarihimizde örneği olduğu üzere koalisyonu onlarla yapalım, gerekirse biz kendimizi bu vatan için feda etmiş oluruz, ama onları da eritiriz” muhabbetine girilirse hepten yanılır. Bu onların politikalarının devamı olur, icraatlarının onaylanması, kabul görülmesi olur.
Allah rızası için hep beraber çalışalım. Amaç Akepe’yi meclis dışında bırakmak olsun.
Sevgili Okur;
Ne demek “Demokratik Cumhuriyet”? Irak’taki Federatif Cumhuriyet gibi mi yani?
Ne demek “Kürt Sorunu Benim Meselem”? PKK artık benim kucağımda terörü onaylıyorum, Apo’dan doğan boşluğu ben dolduracam mı?
Ne demek “ Boğaziçi Üniversitesinde Ermeni Soykırım Panelleri”nin Ermeni cemaati şemsiyesi altında yapılmasına destek vermek? AB’ye girersem gene iktidar olurum, gerekirse “Soykırımı da tanırım, tazminatı da” mı?
Her zaman en fazla üç şık sayarım ve derim ki; “SİZ GERÇEK AYDINLAR” diğerlerini de sizler ilâve ediniz.” Bu seferde aynısını yapıyorum.
Eminim ki, o köylü tarlasını çok kısa zamanda temizledi. Ama bizlerin; bunca pisliğin temizlenmesi, şartlanıp, şurtlanması için en başta “Uluslar arası anlaşmaların Anayasa’nın üstünde olamayacağının” tekrar hayata geçirilebilmesi için çok ama çok çalışmamız lâzım.
Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti mi?
O zaman, Akepe’nin meclis dışında kalması için hemen çalışmaya başla!
Bu, erken yazılmış bir yazı mı?
Asla değil!!!!!


www.ufukotesi.com - 09 / 2005  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.