Yakın Takip

 

Dr. Ünal Metin  

MEGALİ İDEA


Yunanistan başbakanı, başbakan R.T. Erdoğan tarafından Türkiye’de tatilini geçirmesi için davet edildi. Pontusçuluğun gemi azıya aldığı bir dönemde, Yunanistan başbakanı kabul ettiği tatil davetini geçirmek için Karadenize geliyor. Başbakan R.T. Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu ilçesinde Yunanistan başbakanı dinlenecek! Yunanistan başbakanı tatil döneminde vatandaşlarından pek de ayrılmış olmayacak.

Doğu Karadeniz’in her tarafına yayılmış kara cüppeli ortodoks papazları ve turist kisveli Yunan ajanları başbakanlarını Güneysu ilçesindeki istirahatı sırasında rahatsız edebilirler!
Bu arada Yunanistan’da “Pontus Soykırım Anıtı” açılıyor. Ermenilerden sonra Yunanlılar da soykırım masallarıyla bizi uğraştırmaya çalışacaklar. Yunan başbakanı herhalde “Pontus Soykırım Anıtı”nı açtıktan sonra Karadeniz’e gelecek.
Yunan başbakanının Karadenizde tatilini geçirmesine günler kala ben Megali İdea’dan bahsedeyim.
MEGALO İDEA- MEGALİ İDEA
Biz yanlışlıkla “Megalo İdea” diyoruz ama bunun aslı “Megali İdea”dır. Megalo “büyük” anlamına geliyor ama bu kelime tekildir. Megali ise çoğulluğu ifade eder. Yani Megalo İdea Büyük Ülkü; Megali İdea ise Büyük Ülküler demektir.
Yunanlıların ulaşmak istediği bir hedef yok bu hedefler birkaç tane. Megali İdea için 10 hedefi gerçekleştirmek amacıyla yola çıkılmış.
1814 yılında Odesa’daki papazların önderliğinde Filiki Eterya diye bir örgüt kurulur. Bu örgüt Megali İdea’yı gerçekleştirmek için kurulmuştur. Daha sonra Rigas Ferraros adlı bir Rum Megali İdea’nın amaçlarını 10 maddede toplar. Bunlar Yunanlıların dünya kamuoyundan istediği 10 istektir.
10 MADDE
1-Yunan Milletinin tam bağımsız oluşunun sağlanması (Başardılar)
2-Batı Trakya ve Selanik’in Yunanistan’a bağlanması (Başardılar)
3-Ege adalarının Yunanistan’a bağlanması (Başardılar)
4-Oniki Adanın Yunanistan’a bağlanması (Başardılar)
5-Girit adasının Yunanistan’a bağlanması (Başardılar)
6-Batı Anadolu’nun Yunanistan’a bağlanması (Denediler)
7-Pontus Devletinin tekrar kurulması (Çabalıyorlar)
8-Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması (Az kaldı)
9-Gökçeada ve Bozcaada’nın Yunanistan’a bağlanması (Çabalıyorlar)
10-İstanbul’un geri alınması ve Bizansın tekrar kurulması (Çabalıyorlar)
BİZ UYUYALIM
Listeyi gördünüz. Her madde bizden koparıldı ve geriye kalan her maddede biz varız. Biz ise kış uykusuna yatmış gibiyiz. Daha ne kadar uyuyacağız.
Adamlar Pontus soykırımı anıtı dikiyorlar, biz başbakanlarını tatil geçirmesi için ülkemize davet ediyoruz. Adamın tatil geçirmek istediği yere bakın Pontus devleti kurmak istedikleri bölge.
Yeter artık bizle dalga geçirttiğiniz.


www.ufukotesi.com - 08 / 2005  

unalmetin11@yahoo.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.