Net P@no

 

Baki Günay  

Bluetooth Hayatımızı Değiştirecek


Her iş günü çalışırken bilgisayar, faks, yazıcı ve diğer aletlerin kabloları ile hiç boğuşmak zorunda kaldınız mı?. Hele bir de iş yerinizde ayaklarınıza takılan kablolar, dışarıya sarkan, renkli kablolar hiç de iyi bir görüntü vermiyor. Bunların kaldırmanın bir yolu olduğunu düşünen teknoloji şirketleri bütün kablo sistemlerini yok edecek bir sitem geliştirmeyi başardılar.

Her iş günü çalışırken bilgisayar, faks, yazıcı ve diğer aletlerin kabloları ile hiç boğuşmak zorunda kaldınız mı?. Hele bir de iş yerinizde ayaklarınıza takılan kablolar, dışarıya sarkan, renkli kablolar hiç de iyi bir görüntü vermiyor. Bunların kaldırmanın bir yolu olduğunu düşünen teknoloji şirketleri bütün kablo sistemlerini yok edecek bir sitem geliştirmeyi başardılar. Her makine birbirleri ile uzaktan konuşursa bu işlemin çözüleceğini düşünen şirketler Bluetooth, ( kablosuz kısa-mesafeli, ses ve veri haberleşmesi) ile bu iş çözdüler. Bluetooth arabirimi bulunan masaüstü bilgisayarınız ve el bilgisayarınız siz ofis içinde başka bir işle uğraşırken otomatik olarak birbirleri ile bilgi alışverişini başlatırlar ve bu alışverişi gün boyu yenileyerek sürdürebilirler. Bluetooth kablo yerine RF (Radyo Frekansı) ile bağlantı sağladığından cihazların bağlantısı için kabloya gerek kalmaz. Kablo bağlantısının yaptığı klasik problemler ortadan kalkar. Ayrıca seyahat ederken bağlantı kablolarını yanınızda taşımanız gerekmez.1 metrelik bir alan içinde tüm Bluetooth cihazları birbirleri ile radyo bağlantısı kurar.
Bugün pek çok insanın kullandığı televizyonların uzaktan kumandası, aslında Bluetooth'un atası sayılabilir. Ancak aradaki en büyük fark, şu an kullanılmakta olan uzaktan kumandalar kızıl ötesi ışık ile veri iletişimini sağlamaktadır. Bluetooth'da ise 2.4 GHz'de radyo dalgaları kullanılmaktadır, dolayısıyla doğrudan görüş hattı gerektirmemenin üstünlüğünü sunmaktadır. Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine imkân sağlar.
RAKİP ŞİRKETLERİN ORTAK PROJESİ
1994 senesinde İsveçli cep telefonu üreticisi Ericsson, cep telefonlarıyla birlikte kullanılan aksesuarların kablosuz bir ortamda birbirleriyle haberleşmelerinin ilk adımını attı. Seneler süren çalışmalar sonucunda, 1998 senesinde Ericsson, Nokia, IBM, Toshiba ve Intel firmaları bu teknolojinin özelliklerini oluşturacak olan Special Interest Group veya kısaca SIG'yi kurdular. Bilgisayar ve telekomünikasyonda devleşen bu beş şirketin amacı, basit bir yapıda olup kısa mesafeli haberleşmeyi sağlayacak ve düşük bir güç tüketimine ihtiyacı olmakla birlikte güvenliği elden bırakmayacak bir teknoloji üretmek idi. Bu amaçlara göre hedef, küçük elektronik cihazlardan büyük ve karmaşık bir teknolojiye sahip elektronik cihazlara kadar geniş bir ürün yelpazesini desteklemekti. Beş şirketin desteği ile başlayan bu gelişme zamanla geniş bir kitleye ulaştı. Bluetooth standartlarının açıklanmasıyla birlikte de, bu yeni teknolojinin gelişimi resmen başlatılmış oldu.
Bluetooth adı, ise 940 ve 981 yılları arasında yaşamış olan, Danimarka kralı Harald Blatand'dan gelmektedir. Kral Blatand yönetimi süresince ülkesindeki insanların birbirleriyle konuşmalarını dolayısıyla yakınlaşmalarını sağlamıştır ve Danimarka ile Norveç'i birleştirmiştir. Aslında bir Viking olan kral Blatand'ın adı İngilizciye Bluetooth olarak geçmiş, kısa-mesafeli haberleşme sistemi fikrini ortaya atanlar tarafından bu sisteme, Kral Harald Bluetooth'un anısına atfen, Bluetooth adı verilmiştir. Bugün, insanların birbirleriyle konuşmasını salık veren ve Norveç ile Danimarka'nın birleşmesini sağlayan Kral Bluetooth'un adı, cihazların birbiriyle haberleşmesini ve bilgisayarlar ile telekom dünyasının birleşmesini sağlayan sistemin adıdır.
BLUETOOTH NERELERDE KULLANILIR
Bluetooth'un kullanım alanı olabildiğince geniştir. Kısa-mesafeli haberleşmede hayal edilebilecek pek çok şeye alt yapı sağlayabilmektedir.
Bir kaç örnek vermek gerekirse: Bilgisayarınızın, yazıcınızın, farenizin kablolarını atabilir, tamamen kablosuz bağlantıya geçebilirsiniz,
Bluetooth ile donatılmış cep telefonunuzu çantanızda taşırken, kulağınıza takılı olan kulaklık-mikrofon ile telefon konuşmanızı yapabilirsiniz,
Arabanızla yolculuk ederken arabanızda bir sorun olduğunda Bluetooth'lu arabanız ve cep telefonunuz aracılığı ile arabanızın tüm teknik bilgilerini servise aktarabilir, hatta servisin aynı altyapı üzerinde arabanıza müdahale etmesini sağlayabilirsiniz,
Hotel lobisinde otururken, cebinizden Bluetooth'lu "e-mail kalem"inizi çıkarıp bir kağıdın üzerine istediklerinizi yazıp "Gönder" tuşuna basarak e-postanızı yollayabilirsiniz.
Bluetooth'lu arabanızla Boğaz Köprüsünden veya herhangi bir otoyol gişesinden beklemeden geçiş yaparken arabanız gişe ile haberleşip kredi kartınızdan gerekli ödemeyi otomatik olarak yapabilirsiniz.
Bluetooth, kablo yerine RF ile bağlantı sağladığından cihazların bağlantısı için kabloya gerek kalmaz. Dolayısıyla kablo bağlantılarının yarattığı klasik problemler ortadan kalmış olur.
SONUÇ
Önümüzdeki dönemde bu teknolojinin çok farklı alanlarda kullanımını görmek mümkün olacak. Sözgelişi bluetoothlu otomobiller trafik lambasına kırmızı ışık yandığı halde yaklaşıyorsa, otomobiller kendiliğinden yavaşlayabilecek. Keskin virajlardaki bluetooth terminalleri sayesinde virajın özelliklerini öğrenip ona göre hız kesebilecek. Mutfakta kullanılan bütün ürünler bu teknolojinin bir özelliğini bir şekilde kullanıyor olacak. Teknoloji sınır tanımamaya devam ediyor.


www.ufukotesi.com - 03 / 2005  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.