Yakın Takip

 

Dr. Ünal Metin  

MUTLU MUSUNUZ?


Evet sen Kürdüm diyen arkadaşım. Ya sen mutlu musun? Askerde beraber nöbet beklemedik mi? Komşuluk, iş arkadaşlığı yaparken birbirimizi Kürtsün Türksün diye mi seçtik. Ne oldu da dedeni, babanı, ananı uykusunda kesen, evini yakan Ermeni çetecilerin torunlarına kucak açtın. Bak Ermeni hala o günleri unutmadı. Van da Bitlis de gözü var. Daha uyanmayacak mısın.

Mutlu musunuz? Başbakanımız AB anayasa anlaşmasını imzaladı. Bizi AB’ye almak için nazlanıyorlar ama ulusal köklerimizden koparacak her toplantıda bize yer ayırıyorlar. Türkiye ekonomik alanda hiçbir yardım almazken her siyasi kararda ortak olmasını istiyorlar. Türk ordusunun etkisinin kırılması için çalışıyorlar ama Almanya ve Hollanda Patriot füzelerinin Türkiye’ye yerleştirilmesine karşı çıkıyorlar. Türkleri AB’ye üye yapalım ama onlara ayrıcalıklı ortaklık verelim diyorlar. Kendileri Türkiye’deki bütün fabrikalara, bankalara, medyaya, şuna, buna sahip olalım diyorlar ama iş Türklerin serbest dolaşımına gelince taş koyuyorlar.
Mutlu musunuz ? Alevi inancı taşıyan Türkmen soylu kardeşlerim. Sonunda birinci sınıf vatandaş olduğun ülkende AB sayesinde azınlık statüsü elde ettin (!) Hayırlı olsun. İbadetinde bile Türkçe dua okurken Türk milletinden olmadığını AB sayesinde öğrendin.
Ya siz mutlu musunuz türbanlı bacılar? Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet ettiniz. Ne oldu? Başını kapamak istemeniz işlerine gelmedi değil mi? Elinize ne geçti? AB seni terörist olarak kabul ediyor. İslam’ı terörün kaynağı görüyor. Peki ülkeni yabancılara şikayet ederken hiç mi vicdanın sızlamadı?
Evet sen Kürdüm diyen arkadaşım. Ya sen mutlu musun? Askerde beraber nöbet beklemedik mi? Komşuluk, iş arkadaşlığı yaparken birbirimizi Kürtsün Türksün diye mi seçtik. Ne oldu da dedeni, babanı, ananı uykusunda kesen, evini yakan Ermeni çetecilerin torunlarına kucak açtın. Bak Ermeni hala o günleri unutmadı. Van da Bitlis de gözü var. Daha uyanmayacak mısın. Yüz yıl önce karını, çoluğunu çocuğunu doğrayan Taşnak torunları şimdiden bıçaklarını bilemeye başladı.Sen Kürdistan hayalleri peşinde koşarken İsrail Yahudileri Urfa’ya, Mardin’e yerleştirme planları yapıyor. Yeni çıkarılan kanunlarla GAP toprakları İsrailli işadamlarına peşkeş çekiliyor.
Kolejlerde okumuş, devletin üst kademelerini tutmuş, montaj sanayiinle cebini doldurmuş, rantiyeci, avantacı, çocuklarını Amerikalarda Avrupalarda okutanlar size lafım yok. Sizler mutlusunuzdur. Hiçbir zaman bu toprakların kahrını, çilesini çekmediniz ki. Bizim dedelerimiz bu vatanın toprağını cephelerde savunurken sizler işgalcilerle işbirliği yapanların neslinden geliyorsunuz. Bu topraklar için kan değil ter bile akıtmadınız. Tabii ki mutlusunuz.
Tatlı canlarını kurtarmak için Sevre imza koyanların soyundan geliyorsunuz. Sizin için Kürdün, Türkün, Çerkezin, Lazın zerre kadar değeri yoktur. İngilizin, Fransızın, Almanın önünde ceket ilikleyip, boyun bükerken kendi vatandaşının önünde aslan kesilirsin.
Bu ülkede asıl azınlık olan sizlersiniz. Ama her köşe bucağı tutmuş, dışardan beslenen el tokadı yememiş gafillersiniz. Bugün karnınız tok sırtınız pek. Ama gün olur devran döner. Bu millet uzun tarihi boyunca sizin gibi hainleri layık oldukları yere gönderdi. 1919 yılında da pek neşeliydiniz. Kahkahalarınız İngiliz subaylarının yatak odalarından duyuluyordu. Sevrin şerefine balolarda viski kadehleri kaldırıyordunuz. Millet canını dişine takmış düşmanla savaşırken sizin babalarınız halkını daha fazla sömürebilmek için Yahudi, Rum ve Ermeni azınlıklarla ticari ortaklıklar kurarak Yunan ordusunu alkışlıyordu.
Ama fazla mutlu olma.
MEHMET ÖLMEDİ.
www.ufukotesi.com - 11 / 2004  

unalmetin11@yahoo.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.