Serbest Atış

 

Tuncay Yıldız  

Tercihler Maratonu


Milyon 800 bine yakın öğrencimiz bu sene üniversite sınavına girdi.Sınav soruları genelde klasik sorulardan oluşsa da bazı matematik sorularının zorluğu ve metin kısımlarının uzunluğu sınav sonrası en çok konuşulanlardan oldu. Matematik sorularının zorluğu ve soruların çoğunluk tarafından çözülememiş olması üniversite bölümlerinin taban puanlarının düşmesine sebep olabilir.

1 Temmuz ayının son haftası sınav sonuçları açıklanacak.Bölümlerin puanlarının ne kadar düştüğünü o gün öğreneceğiz.Bu ihtimale bel bağlayıp sınav sonuçlarını beklemek yanlış olur. Ekonomi terimi devalüasyonu bilirsiniz.Büyük para dalgalanmaları devalüasyon gibi bir operasyon sonucu olur.Bunun dışındaki etkiler para dalgalanmaları etkilese de devalüasyon etkisini hiçbir zaman gösteremez.Üniversite puanlarının büyük değişimlere uğraması için böyle bir büyük dış etki gerekir.Bu ise neredeyse imkansızdır.Bunun olabilmesi için sınavın sonucunda zirveye çıkan öğrencilerin netlerinin çok az olması gerekir.Sınav birincisinin ve sonrasındaki öğrencilerin ya bir-iki yanlışı olur ya da hiç olmaz.
Bu durumda puanların bir ila beş puan arasında bir düşmesi beklenebilir.Bunun dışındaki beklentiler yersizdir.
Sınava giren ve kendi alanında dört yıllık bir fakültenin bölümünü yazabilecek puan alan öğrencilerimizi önemli bir süreç daha bekliyor.
Tercihlerin yapılacağı zaman dilimi,
Yeterli puan almalarına rağmen bu süreci işin erbabı kişilerle geçirmeyen öğrencilerimizin üniversiteye yerleştirilmediği çok görülmüştür.
Hedefinin üstünde puan almış öğrencilerimiz için elbette ki bu durum söz konusu değildir.Hedef bölümün biraz üstünde veya altında puan alan öğrencilerimize benim sözüm.Bu gruba giren arkadaşlarımız rehber bir öğretmen ile tercihlerini yapmalıdır.
Sınavı tercihlerde kaybetmek acıların en büyüğü olsa gerek.
Dershaneler bu konuda tüm öğrencilere ücretsiz yardımda bulunmaktadır.Tavsiyem bu profesyonel yardımı almadan tercihlerin yapılmamasıdır


www.ufukotesi.com - 07 / 2004  

mr.fizik67@mynet.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.