Yakın Takip

 

Dr. Ünal Metin  

Derviş altıoka uyarmı?


Fenerbahçeli, 20 milyon dolarlık Ortega’dan daha kıvrak çalım ustası ; IMF altyapısından yetişip Türkiye’ye transfer edilen, kortların beyaz saçlı prensi 20 milyar dolarlık Kemal Derviş, sonunda CHP’ye kaydını yaptırdı.

Derviş’in denizleri, dağları aşarak geldiği CHP yıllardır ilkeli parti olmakla övünür.CHP’nin ilkeleri de herkesin bildiği gibi Atatürkçülük temeli üzerine oturmuştur.Peki Kemal Derviş; partinin amblemi olan bu ilkelere uyar mı ?
Sırasıyla bunu bir irdeleyelim :

1- Laiklik : Baba tarafından Müslümanlığı , ana tarafından Hıristiyanlığı ve eş dolayısıyla Yahudiliği bünyesinde buluşturan Kemal Derviş bizce laikliğin ülkemizde yıkılmaz kalesi olacaktır. CHP eğer seçimlerden sonra iktidara gelirse sayın Derviş ekonomiden sorumlu devlet bakanlığının yanısıra; dinler arası diyalogdan sorumlu devlet bakanlığını da üstlenebilir.
2- Milliyetçilik : Bu ilke sayın Derviş’e pek uymuyor. Baba tarafından Arnavut , ana tarafından Alman gene eş dolayısıyla Polonya asıllı Amerikan ; bi de üzerine kendisinde de bulunan herkesin hayali(!) “green card” sebebiyle, milliyetçiliği sayın Derviş’in Amerikalı doktorlara emanet ettiği bünyesi pek kaldırmaz.
3- Halkçılık : Şimdi bu ilke uyuyor desem binlerce esnaftan ,onbinlerce çiftciden , işsiz kalan yüzbinlerce insandan küfür yiyicem. Bu da uymadı.
4- Devletçilik : Hitler ne kadar yahudiyse Kemal Derviş’de o kadar devletçidir. Sosyal Demokrat Liberal olan sayın Derviş aynı zamanda “Devletin güvenliği ne demek ya, hemen yabancılara satalım, paraları da benim bildiğim bankalara aktaralım” diyenlerdendir. Bu ilke ona ikiz kuleler kadar uzaktır.
5- İnkılapçılık: Bankacılık ve finans dünyasına yaptığı katkılarla adeta devrim yapan Derviş ; tersten de olsa inkılapçı kategorisine girebilir. Ama buna Anadolu’da ve büyükşehirlerin az gelişmiş semtlerinde oturan CHP seçmeni ne der onu bilemem.
6- Cumhuriyetçilik: Herhalde cumhuriyetçidir. Siz de amma şüphecisiniz ya.

SONUÇ :

CHP’nin altı oku ile özdeşleşen bu ilkelere sırasıyla baktık. Burada görünen duruma göre sayın Derviş CHP’nin ilkelerine pek uymuyor. Önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz Derviş mi CHP ye uyacak yoksa CHP mi Derviş’e uyacak.
Nasreddin Hoca’mızın bir lafı vardır “parayı veren düdüğü çalar” .
Derviş’te ikide bir “dış krediler için benim hükümette bulunmam gerekiyor” diyor.
Arif olan anlar.www.ufukotesi.com - 09 / 2002  

unalmetin11@yahoo.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.