Aynada Görünen

 

Hüseyin Aynalı  

realiteyi kavramak


İnsanla ilgili biyolojik problemlerin çözümünde, çözüm ehli olan doktorların tedavide uyguladıkları iki aşama vardır. Birinci aşama teşhis, ikinci aşama tedavi. Eğer teşhiste yanılma varsa, tedavinin yanıt vermeme olasılığı yüzde 100’dür.

Sosyal problemlerin çözümünde de, çözüm mercii olan devlet ve siyaset adamlarının aynı yöntemi uygulaması başarı için kaçınılmazdır. Ancak sosyal problemlerin doğru teşhisi (realitenin tespiti) biyolojik problemlerin teşhisinden çok daha zordur, birikim ve özveri gerektirir.
Devlet ve siyaset adamlığının okulu yoktur. Okul, kişinin doğuştan aldığı yetenekleri, özverisi, çalışması ve hayatın inişli çıkışlı yollarında edindiği tecrübesidir.
Tarihin her döneminde zeki, ahlaklı ve bilgili (teorik ve pratik) liderler, devlet ve siyaset adamları ülkelerini şaha kaldırmayı bilmişlerdir.
Hani bir söz vardır: “Eğer bir gemi kaptanıysanız, hiç kimse sizin okyanusta karşılaştığınız karla, borayla, fırtınayla ilgilenmez. Onlar, sizin gemiyi sağ salim limana yanaştırıp yanaştıramadığınıza bakarlar.”
Ne diyelim...Kıssadan hisse...


www.ufukotesi.com - 07 / 2002  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.